Wykonywanie odwiertów w betonie lub asfalcie może być niezbędne w procesie ocen stanu technicznego konstrukcji betonowej lub nawierzchni drogowej. W przypadku betonu, odwierty pozwalają na sprawdzenie jego wytrzymałości oraz jakości, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa budynków i innych konstrukcji. W przypadku nawierzchni asfaltowych badania umożliwiają określenie grubości i parametrów technicznych poszczególnych warstw. Nasze profesjonalne podejście gwarantuje dokładne analizy, minimalizując uszkodzenia badanych powierzchni.
Badania betonu w konstrukcjach wg PN-EN 12504-1:2019-08 – Badania betonu w postaci odwierconych rdzeni są najbardziej miarodajną z metod oceny wytrzymałości na ściskanie betonu w konstrukcji. Rdzenie pobierane są za pomocą wiertnicy rdzeniowej i są poddawane obróbce poprzez wycinanie i szlifowanie do odpowiednich rozmiarów. Próbki po odpowiednim przygotowaniu, są odpowiednio ważone, mierzone oraz identyfikowane pod względem występowania zbrojenia. Po przeprowadzeniu pomiarów oraz wizualnej oceny próbek, jeśli spełniają one założone tolerancje przechowuje się je do czasu badania w szczelnym opakowaniu lub w wodzie. Badanie wytrzymałości wykonuje się zgodnie z normą EN 12390-3 za pomocą maszyny wytrzymałościowej. Wyniki podawane są z dokładnością do 0,1 MPa.
Ocena wytrzymałości betonu na ściskanie w konstrukcjach wg PN-EN 13791:2019-12 – Do oszacowania wytrzymałości na ściskanie betonu w konstrukcji lub charakterystycznej wytrzymałości betonu na ściskanie w konstrukcji stosuje się metody bezpośrednie (badania rdzeni) oraz pośrednie (prędkości ultradźwięku lub liczby odbicia). Na potrzeby oceny do każdego przypadku należy podejść indywidualnie i wyznaczyć punkty oraz miejsca pomiarowe. Oceny dokonuje się zarówno w celu oszacowania wytrzymałości na ściskanie konstrukcji istniejącej jak i w razie wątpliwości co do osiągnięcia deklarowanej wytrzymałości w betonu w trakcie budowy.